czwartek, 10 listopada 2011

Czy warto się dokształcać?

Pytanie brzmi retorycznie i takie faktycznie jest. Jednak kiedy zadaje się zaraz po nim pytanie "i dlaczego tego nie robisz?" to już nie jest to takie oczywiste.

Pomimo tego, że mamy ukończone uczelnie wyższe o pięknie brzmiących nazwach, to jednak nie wszystko. Należy pamiętać, że człowiek kształci się całe życie. Nasze mózgi do ostatnich lat mają możliwość przyswajania wiedzy. Skoro mamy od natury taką zdolność, to należy ją wykorzystywać.

Dokształcając się po zakończeniu nauki możemy wiele zyskać dzięki temu, że zdobywamy często wiedzę już w ściśle okrojonej branży i zgłębiamy ją coraz bardziej, dzięki czemu w końcu stajemy się dobrymi specjalistami.
Co więcej jest to bardzo mile widziane w firmach. Niektóre firmy tak bardzo wspierają w dokształcaniu się pracowników, że oferują dofinansowanie do studiów podyplomowych, kursów językowych, czy innych. Szkoły podyplomowe oferują bardzo wiele kierunków, które skonstruowane są w ten sposób, by wypełniały wiedzę, której nie zdobyliśmy na studiach magisterskich (lub inż), które były bardziej ogólne. Jest to bardzo dobry sposób na to, by uzupełnić wiedzę o bardzo istotne tematy. Na studiach podyplomowych bardzo często wykładowcami są najlepsi specjaliści, dzięki czemu mają one ogromną wartość merytoryczną. Niestety są one bardzo drogie i oscyluję w granicach 3 000 - 7 000 zł. Wiele osób nie może sobie na nie pozwolić, a niektóre firmy nie pomagają w tym aspekcie.

Nie należy zapominać też o tym, że jeśli jakiejś wiedzy nie wykorzystujemy, to ona znika z naszej pamięci. Z tego powodu należy ją regularnie odświeżać.

Mam nadzieję, że te kilka argumentów przekonało chociaż kilka osób do zainteresowania się dalszym rozwojem. Pamiętajmy, że nie ma obowiązku wydawania dużych pięniędzy. Istnieją kursy online'owe na których możemy się dalej rozwijać.

1 komentarz: